System do archiwizacji danych
Z coraz większą cyfryzacją pracy laboratorium, przechowywanie danych i wyników na lokalnym komputerze dedykowanego do obsługi aparatu pomiarowego grozi niebezpieczeństwem stałej utraty danych w przypadku uszkodzenia komputera. Aby uchronić się przed takimi sytuacjami, proponujemy podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych poprzez implementację rozwiązania opartego na serwerze plików NAS (Network Attached Storage) i wskazanie lokalizacji NAS jako repozytorium danych.
Rozwiązanie to posiada szereg zalet:
- Serwer NAS sam w sobie posiada zabezpieczenie przed utratą danych w razie awarii dysku twardego poprzez skonfigurowanie dysków twardych w macierzy RAID (Redundant Array of Independent Disks – nadmiarowa macierz niezależnych dysków).
- Korzystając z NAS, funkcja zbierania danych oraz ich obróbki może być pełniona przez niezależne komputery. Rozdzielenie funkcji zbierania i obróbki danych pozwala na optymalizację procesu pomiarowego.
- Serwery NAS można archiwizować w chmurze, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo danych a także ich dostępność.
- Automatyzacja zadań. NAS bez naszego udziału może wykonywać samodzielnie kopie dysków zapasowych.
- Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo skonfigurować dostęp do danych znajdujących się w jednym miejscu z różnych punktów sieci. Zaletą NAS jest możliwość jego stosowania w sieciach opartych na różnych rozwiązaniach klienckich przez co dane są osiągalne bez względu na rodzaj zainstalowanego systemu operacyjnego.
- Możliwość utworzenia grup i użytkowników, a następnie udostępniania wybranych plików, folderów tylko docelowej grupie sprawia, że NAS nikomu nie pokaże tych plików, które chcemy ukryć przed postronnymi.
- Skalowalność systemu. Serwery NAS mogą pracować zarówno z jedną stacją roboczą, obsługującą jedno urządzenie, jak i w środowisku składającym się z wielu stacji roboczych obsługujących wiele urządzeń.
- NAS może być podłączony do systemów wielu producentów.
NAS to nie tylko serwer plików, to biblioteka a zarazem sejf, który dba o bezpieczeństwo przechowywanych danych. Współdziała z każdym aparatem podłączonym do Internetu i umożliwia na dostęp do plików z każdego miejsca w laboratorium jak i poza nim.